Inloggen mijn Video's

Leraar24.nl

Video's en dossiers voor de onderwijspraktijk

Webquest

  • PO
  • VO
  • MBO
partner
Leraar24
publicatie datum
24-06-2009

webquestHoe kun je op verantwoorde wijze het leerproces vormgeven en stimuleren met behulp van ict mogelijkheden? Een goed middel is de webquest: een didactische activiteit voor leerlingen, waarbij de leerstof geheel van het internet komt.

Belangrijk uitgangspunt is dat 'internet een grote vergaarbak is', het aantal bronnen en de informatie over veel onderwerpen is eindeloos en onoverzichtelijk. In de webquest gaan leerlingen niet zomaar het internet op maar is sprake van een gestructureerde zoektocht. Dat betekent dat een leraar vooraf keuzes maakt, welke bronnen selecteer je voor de leerlingen, waar wil je dat ze gaan zoeken en informatie halen? Het stramien van de webquest en de structuur van de zoektocht zorgen ervoor dat leerlingen effectief en efficiënt met het onderwerp omgaan. Individueel of in groepsvorm werken de leerlingen aan een opdracht.

De opdracht is het verzamelen en presenteren van informatie uit internetbronnen, het onderzoeken van een vraagstuk, probleem of een stelling. Voor geschiedenis kunnen leerlingen bijvoorbeeld onderzoek doen naar historische gebeurtenissen, ontwikkelingen of personen. Uitgangspunt is een activerende didactiek, zelfstandig werken en leren. Ondersteuning van de docent is eigenlijk niet of nauwelijks nodig.

Een leuk aspect van de webquest is dat leerlingen vanuit een bepaalde rol aan het werk kunnen gaan, zoals die van journalist, of bij het onderwerp geschiedenis van een oorlogscorrespondent of soldaat. Dit maakt het onderwerp concreet, interessant, spannend en biedt mogelijkheden voor identificatie en empathie, waardoor niet alleen cognitief maar ook affectief leerdoelen gerealiseerd worden. Ook leren leerlingen, impliciet en expliciet, kritisch omgaan met internetbronnen.

Het maken van een webquest is eenvoudiger dan het lijkt. Wanneer gekozen wordt voor een eenvoudige techniek, bijvoorbeeld via het format van Kennisnet of het programma Frontpage, kan elke leraar voor zijn eigen vak een webquest produceren. Ook kunnen leerlingen zelf een webquest maken. Wanneer de reguliere lesmethode geen of te weinig informatie biedt over een onderwerp, is de webquest een goede aanvulling of alternatief. De webquest kan dan heel goed gebruikt worden om leerlingen op een leuke, creatieve en spannende manier onderzoek te laten doen.

 

Bijlage

TitelType
De Archimedesquest

Instituut Archimedes verzorgt cursussen en projecten voor leraren, leraren in opleiding en scholen waar het gaat om ontwerp en gebruik van de Webquest.

pdf
Meer dan een bord en een krijtje

Een artikel uit het geschiedenis vakblad voor leraren over het verschijnsel Webquest.

pdf
Plaats een reactie

Reacties

Er is nog niet gereageerd

  1. Laatst Bekeken

Geen laatst bekeken dossiers of videos.