Leraar24.nl

 

Techniekonderwijstoernooi: toren bouwen

De Christelijke Montessorischool in Den Haag doet voor het vierde jaar achtereen mee met het landelijk Techniektoernooi. In 2006 werd dit toernooi onder de aandacht van de school gebracht door een ouder. De school had dat jaar als doel het implementeren van techniek in het onderwijsaanbod, bekeek de uitdaging op het internet en werd laaiend enthousiast. Er werd een team samengesteld en... ze wonnen met de waterraket.

Doordat het prijzengeld substantieel was, werd het techniekonderwijs op de CMS nog beter geoutilleerd. Hierdoor kon de drempel voor de minder techniekgeoriënteerden onder de leraren worden verlaagd. Het werd een teambouwende activiteit. Het houden van voorrondes in de school werd op een zeer professionele manier aangepakt met een heuse jury. Vanaf de lancering van de nieuwe uitdagingen tot het toernooi toe leeft de school in een techniekkoorts. Leerlingen werken wekelijks aan het verfijnen van hun ontwerp.

Bij het aanbieden van de uitdagingen geeft de leraar een korte demonstratie, vervolgens mogen de leerlingen gelijk aan de slag, alleen of in teams. De leerlingen krijgen slechts een a4tje met de eisen waaraan het ontwerp moet voldoen en wat links op het internet. De rol van de leraar is faciliterend, ruimtebiedend, doorvragend, stimulerend, coachend. Hij/zij zal soms op zijn/haar tong moeten bijten om niet te sturen. Kinderen komen vaak op de meest originele ideeën. In een later stadium wordt, als dit gaandeweg het proces niet al is gevraagd, theorie worden aangeboden.

Van de voorrondes waarin alle prototypes worden getoond wordt een filmpje gemaakt. De jury, bestaande uit directie en twee leraren die ieder op een ander aspect letten zoals constructie, afwerking, natuurkundige principes en presentatie. De winnaars worden uitgekozen op hun samenwerkingsvaardigheden en te vervullen rol in het Winning Team dat mee zal doen op het toernooi. Zo bestaat het team uit leerlingen met verschillende kwaliteiten en dus niet alleen de wizzkids!

Reacties

  • Paul Sanders - van Tureluurs Baarn zegt:

    11 January - 2010Wat zijn de kinderen enthousiast! Wij laten de kinderen ook torens bouwen, maar ze ontwerpen eerst op school aan de hand van een syllabus die ze van ons ontvangen. Dan komen ze bij ons en gaan ze zelfs met de zaagmachientjes en hout aan het bouwen. Plakband, lego/knex en kneedgum/klei is bij ons juist verboden want je moet met kale houten latten zelf een toren bouwen en timmeren. Overleeft hij de schudbak en is hij het hoogst?, dan heeft jouw team van 4 kids de zwevende penprijs gewonnen! Tureluurs en BeQwaam in Baarn geven aan scholen techniekles, ook zijn er techniekonderwijsdagen voor onderwijzers. Graag tot ziens in Baarn!

Plaats een reactie

captcha


nieuwe Captcha
Lees het plaatje voor
Typ de letters van het plaatje hierboven

Details video

Beoordeel deze video

Stuur deze video door

captcha


nieuwe Captcha
Lees het plaatje voor
Typ de letters van het plaatje hierboven
Geen laatst bekeken dossiers of videos.