Inloggen mijn Video's

Leraar24.nl

Video's en dossiers voor de onderwijspraktijk

Snugger straffen met de schrijfstraf

Dossier: Orde in de klasOmgaan met probleemgedrag van pubers

  • VO
partner
Leraar24
publicatie datum
09-11-2009

Het kan ontzettend moeilijk zijn om lastige leerlingen bij de les te houden en hen aan te zetten tot gewenst gedrag. In sommige gevallen kan straf uitkomst bieden. Orthopedagoog Astrid Boon, auteur van het boek Straf/Regels, pleit voor herinvoering van het schrijven van strafregels.

Als leerlingen de regels overtreden moeten zij in hun vrije tijd lange epistels schrijven waarin zij worden gewezen op hun overtreding en de consequenties daarvan. Bovendien moet het werk van de leerlingen ook getekend worden door een ouder, waardoor ook ouders meteen weten als hun kind zich slecht heeft gedragen. Zo wordt de leerling buiten schooltijd geconfronteerd met zijn gedrag op school. Op deze manier wordt er tijdens de les geen aandacht besteed aan slecht gedrag en kan de leraar buiten de les om leerlingen corrigeren.

De schrijfstraf werkt als volgt:

  1. De leerling krijgt eerst een waarschuwing voor zijn/haar ongewenste gedrag;
  2. Wanneer de leerling de waarschuwing niet opvolgt, wordt de schrijfstraf uitgedeeld;
  3. De leerling blijft in de les, liefst dicht bij de leraar;
  4. De leraar legt een schrijfstraf op, die de leerling in zijn vrije tijd maakt;
  5. De leerling schrijft de regels een aantal keer over: de beschrijving van het gewraakte gedrag, waarom dat gedrag onwenselijk is voor hem/haar en voor anderen en ten slotte de helpende suggesties voor zijn gedrag in de toekomst;
  6. De ouders ondertekenen het geschrevene;   

Plaats een reactie

Reacties (24)

  1. anoniem3 | 10-02-2012

    Duidelijk en vriendelijk de regels stellen en de sancties duidelijk maken op het niet naleven van de regels en hier ook rustig en consequent in zijn. Gillen en schreeuwen en daarop een forse straf (nablijven) geven vind ik ook een teken van onvermogen van een docent. Ook zouden docenten die herhaaldelijk onrust in de klas hebben zich af kunnen vragen hun manier van les geven eens onder de loep te nemen? Als de klas na een half uur al niet meer weet waar het over gaat en half in slaap valt of afgeleid wordt door eigen gedachten, is de kans ook groter dat men dingen gaat doen die een docent niet wilt. Zie het als docent niet als kritiek , maar als verbeterpunt.

  2. Anoniem2 | 22-09-2011

    Dat zou inderdaad ideaal zijn. Ik heb in mijn middelbare schoolperiode één zo'n docent gekend die enkel de eerste week hoefde te sanctioneren. Nooit sanctioneren is wat mij betreft niet mogelijk, er zijn pubers (zie mijn reactie hieronder) die altijd zullen kijken hoever ze kunnen gaan. Ik vind straffen absoluut geen teken van onvermogen, het onvermogen zit erin waarom de docent straft. Er bestaat geen kind dat zijn hele leven geen correctie nodig heeft d.m.v. een sanctie, dat zou in mijn ogen ook niet gezond zijn.

  1. Laatst Bekeken

Geen laatst bekeken dossiers of videos.